OSCAR DE LA RENTA od ničeho ke slávě!

oscar-de-la-renta-logo

Óscar Arístides Renta Fiallo (22. července 1932 - 20. října 2014)

profesionálně známý jako Oscar de la Renta, byl dominikánskou módní návrhářskou hvězdou. Narodil se ve městě Santo Domingo a učil se od Cristóbal Balenciaga a Antonio del Castillo. De la Renta se stal mezinárodně známým v šedesátých letech minulého století. Oblékli Jacqueline Kennedy. Oceněný designér, pracoval pro Lanvin a Balmain. Jeho stejnojmenný módní dům se i nadále obléká přední osobnosti, od filmových hvězd až po královskou rodinu.

Narodil se 22. července 1932 v Dominikánské Republice a vyrůstal mezi sedmi sourozenci a jako nejmladší a jediný syn, měl vždy jistá privilegia.

220px-Oscar_de_la_Renta_by_foto_di_matti

Zcela se nechává pohltit poválečným Madridem a svobodou, kterou toto město, po válce, opět nabylo. Stále více času tráví v kavárnách a nočních klubech s tanečnicemi flamenga, než ve školní lavici. Obléká se podle poslední módy na což mu, každý měsíc, přispívá jeho otec částkou 125 USD, čímž tak nepřímo a neúmyslně podporuje jeho vzdělání. Další peníze, nyní již jako honořáře, získá od novin a časopisů, kam přispívá  návrhy. Později přizná, že nákresy nebyly příliš dokonalé a často ani originální.

Snad dílem osudu, si návrhů všímá manželka velvyslance USA ve Španělsku, Francesca Lodge. V roce 1956 žádá De La Rentu o návrh šatů pro její dcery. Šaty se ještě téhož roku dostávají na obálku podzimního vydání časopisu Life.

Záhy již pracuje v největším krejčovství té doby, v salonu Cristobal Balenciaga, kde kreslí šaty pro významné osobnosti. Neskromně žádá Belanciaga o možnost pracovat v Pažíži, je však odmítnut pro nedostatek zkušeností.

 „Jak to tak bývá, měl se mnou otec jiné plány, než jaké jsem měl já. Když jsem otci oznámil, že se chci stát módním návrhářem, nejraději by mě na místě zabil.“

oscar-de-la-renta-fw3 

Jako již dříve, jde však svojí cestou. Odjíždí do Paříže, kde ihned získá místo u Christiana Diora. V několika dalších dnech se seznámí s Antonio del Castillo, návrhářem v módním domě Lanvin. Ihned si padnou do oka, protože De La Renta je po dlouhé době člověk "od fochu", který hovoří španělsky. Padne nabídka, navíc lépe placená než u Diora a během dvou týdnů nastoup. Současně začíná studovat na škole módy v Paríži.

S Castilem spolupracuje do roku 1963. Již delší dobu pokukuje po zámoří. Oslovuje Elizabteh Arden a odjíždí do Spojených států. Když dojde k diskusi o výši platu, řekne nejvyšší číslo, které si dokázal představit. „Chtěl bych 700 USD týdně,“posadil se a čekal. „Tak to už máte skutečné know how jak tyto peníze vydělat?“ vzpomínal. „Nejspíš ne.“

Když si o šest měsíců později postěžovala paní Arden na jeho dlouho dovolenou v Evropě, chytře navrhl večeři v jejím domě, kde ještě chytřeji nechal Elizabeth vyhrát v kartách. Od té doby si mohl v domě dělat téměř co chtěl.

De La Renta začíná psát dějiny

V roce 1965 opouští Arden a vstupuje do společnosti Seventh Avenue Jane Derby, jako partner a návrhář. Slečna Derby záhy odchází do důchodu a De La Renta přebírá vedení společnosti, s podporou Bena Shawa, přebírá. Značka se nakonec rozrůstá o vůně a mnoho dalších produktových řad, uděluje licence pro nespočet butiků, nejen v USA, ale i v Evropě. V Evropě debutuje v roce 1993 s kolekcemi pro Pierra Balmaina a stává se prvním Američanem, který navrhuje pro největší módní salon v Paříži, Rousseau Bocher. Oscar De La Renta ještě představí své kolekce v Paříži během tří sezón v letech 1991 a 1992. Módní přehlídky jsou vydatně podpořeny firmou Sanofi coby výrobce parfémů Oscar De La Renta pro muže i ženy.

Za svou dlouho kariéru, byl jedním z mála návrhářů, kteří dokázali odlišit mezi přehlídkovým molem a reálnou módou.

„Nikdy se nenechte zmást, tím co móda předvádí na přehlídkovém mole.“ Prohlásil kdysi De La Renta. „Mít dobré oblečení nemá nic do činění s tím, být dobře oblečený. Je to otázka rovnováhy a zdravého úsudku.“

 

 

Oscar

oficiální stránky: www.oscardelarenta.com

 

Tým FS

kontakty

Zdroj: CNN, The New York Times, Vouge

            https://en.wikipedia.org/wiki/Oscar_de_la_Renta

            https://www.sensualite.cz/magazin/kdo-byl-oscar-de-la-renta/

 

Sledujte nás:

facebook-logo 32x32 instagram-social-network-logo-of-photo-camera 32x32